تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31635
تاریخ انتشار : س, 1398/08/21 - 10:21

امروزه عزم دو دولت بر تقویت روابط استوار بوده و سطح ارتباطات ایران با کشور آذربایجان به بهترین سطح خود رسیده و اقدامات زیربنایی خوبی نیز در حال انجام است که موجبات افزایش تراز تجاری ایران را با این کشور فراهم خواهد نمود.

به گزارش آران مغان، کشور جمهوری آذربایجان با جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر در شمال ایران واقع شده است و کشور ما با این همسایه شمالی ۷۶۵ کیلومتر مرز مشترک دارد . سه استان‌ گیلان ، اردبیل و آذربایجان شرقی استانهای مرزی ما با خاک اصلی جمهوری آذربایجان می باشند، همچنین بخشهایی از استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی نیز با جمهوری خودمختار نخجوان که تحت نظر حکومت مرکزی آذربایجان اداره می شود ، هم مرز می باشند . در حال حاضر چهار گذرگاه‌ها مرزی بین کشور ایران با کشور جمهوری آذربایجان وجود دارد ، که از آن جمله می توان به  آستارا ، جلفا ، بیله سوار و پلدشت (صنم بلاغی) اشاره کرد.

همانطور که می دانید این سرزمین حدود دویست سال پیش جزو ممالک ایران بوده ولی در جنگ دولت قاجار با تزار روسیه، طی قراردادهای ننگین گلستان و ترکمنچای به خاک روسیه ملحق شده است ، همین امر نشان از این دارد که دو ملت بزرگ ایران و آذربایجان، اشتراکات تاریخی و ریشه های فرهنگی مشترک زیادی دارند.

جمهوری آذربایجان در ۱۹۹۱ میلادی استقلال خود را بازیافت. بعد از استقلال در این کشور، در اثر وقوع جنگ قره‌باغ و اجرای سیاست‌های آزادسازی قیمت‌ها و خصوصی‌سازی اقتصاد ، موجب شد که تورم فزاینده ای در کشور ایجاد گردد و مردم جمهوری آذربایجان تحت فشارهای شدید اقتصادی قرار گیرند . از سال ۱۹۹۶ میلادی با عقد قراردادهای نفتی بین‌المللی این کشور شاهد افزایش درآمدهای نفتی بوده و همین امر به کمک رشد سرمایه‌گذاری خارجی، موجب گردید که اقتصاد نابسامان این کشور کمی رو به بهبود گذارد ، همچنین از سال ۲۰۰۱ میلادی که این کشور به عضویت شورای اروپا درآمد، مساعدت کشورهای اروپایی، اعطای وام از سوی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی ، موجب شد تا این کشور در جایگاه خوبی از نظر رشد اقتصادی در دنیا قرار گیرد .

در ابتدای استقلال این کشور، نیاز روزافزون به مواد غذایی و کالا باعث شد ، به دلیل همجواری ، تجار ایرانی روابط تجاری خوبی را با این همسایه شمالی تجربه کنند، اما متاسفانه به دلیل بروز مشکلات تجاری فی مابین، اعتماد دو طرف به انجام معامله ، کمتر شده و هم زمان کشورهای رقیب نیز جای ایران را در بازارهای کشور آذربایجان تصاحب نمودند. اما در چند سال اخیر با شفافیت بیشتر بازارها و حذف واسطه ها و دلالان ، حجم تبادلات و همکاری‌های تجاری ایران با کشور آذربایجان، رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

امروزه عزم دو دولت بر تقویت روابط استوار بوده و سطح ارتباطات ایران با کشور آذربایجان به بهترین سطح خود رسیده و اقدامات زیربنایی خوبی نیز در حال انجام است که موجبات افزایش تراز تجاری ایران را با این کشور فراهم خواهد نمود . برای مثال می توان به برخی از آنها در ذیل اشاره نمود :

  • کشور آذربایجان یک اتوبان از شهر باکو به شهر آستارا ( درکشور آذربایجان ) احداث کرده است که به وسیله آن مسیر ۵ ساعته به ۲.۵ ساعت کاهش یافته و قرار است این اتوبان به جاده اردبیل و رشت در ایران نیز متصل شود .

 

  • کشور آذربایجان یک خط ریلی از شهر باکو تا شهر آستارا ( درکشور آذربایجان ) را مورد بهره‌برداری قرار داده است و در توافقات بعمل آمده بین سران دو کشور مقرر شده که خط ریلی داخل ایران ، که از رشت به آستارا کشیده خواهد شد ، هرچه سریعتر تکمیل گردد و آستارا ایران به کشور آذربایجان از طریق خطوط ریلی متصل شود . همچنین در این مذاکرات ، بر احداث یک ترمینال بزرگ کالایی به نام آستارا – آستارا  توافق شده که بر این اساس کالاهای تجاری به مقصد آذربایجان و کشورهای همسایه آن تا آستارا در ایران رسانده شده و از آنجا در ترمینال مذکور توسط قطار‌های کشور آذربایجان به سوی مقصد ، حمل خواهد شود.
  • کشور ایران و آذربایجان برای احداث یک شهرک صنعتی مشترک در مرز ایران و آذربایجان و در خاک کشور ایران به توافق رسیده اند و طی آخرین بازدید هیات کارشناسی مشترک در اینخصوص ، چهار نقطه مرزی برای احداث این شهرک صنعتی پیشنهاد گردیده است . منطقه صد آفرین در شهرستان نمین ، منطقه قانلی بولاغ در شهرستان مشکین شهر، منطقه آزادلو در شهرستان گرمی و منطقه تازه کند در شهرستان پارس آباد، چهار منطقه ای است که مورد توافق اولیه وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان با وزیر اقتصاد کشور آذربایجان قرار گرفته است و مقرر گردیده تا یک منطقه از بین مناطق معرفی شده با نظر طرفین بعنوان مکان استقرار شهرک صنعتی مشترک، انتخاب نهایی گردد. لازم به ذکر است کالای تولیدی طرف ایرانی در این شهرک ، تولید کشور آذربایجان محسوب می گردد و همچنین کالای تولیدی طرف آذری نیز در این شهرک، ساخت ایران محسوب خواهد شد و بدین صورت به راحتی و بدون پرداخت عوارض گمرکی قابل عرضه در هر دو کشور خواهد بود.

اینها بخشی از تمهیداتی است که نوید بخش رونق تجاری فیمابین دو کشور می باشد، لذا  تجار و صادرکنندگان ایرانی می بایست از این فرصت، بهره برداری ویژه نموده و ضمن بررسی بازارهای صادراتی در کشور آذربایجان، از این کشور بعنوان دروازه ورود به بازارکشورهای سی آی اس (CIS) علی الخصوص روسیه، استفاده نمایند.

امید به اینکه دولت محترم و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نیز در جهت توسعه تجارت بین کشور ایران و آذربایجان، ضمن رایزنی با اتحادیه ها، تشکل ها ، اتاق های بازرگانی و صادرکنندگان کالا وخدمات ترتیبی اتخاذ نمایندکه، ظرفیتهای اقتصادی موجود فیمابین، بطور کامل مورد بهره برداری قرار گیرد.

تهیه و تنظیم: هادی محمودی، فعال در حوزه مالی و اقتصادی

انتهای پیام/

ارسال نظر