تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31088
تاریخ انتشار: ي, 1398/02/15 - 11:31
مطالعات بلوک نفتی مغان که گفته می‌شد در سال ۹۰ آغاز شده و اتمام آن تا یک سال بعد وعده داده شده بود، همچنان راه به جایی نبرده است.

به گزارش آران مغان، بلوک نفتی مغان که یکی از بلوک‌های شناخته شده نفتی در سطح کشور است، در اوایل دهه 90 توجه مسئولان را به خود جلب کرد. برخی از هدررفت طلای سیاه گفتند و برخی نسبت به ساماندهی این ثروت خدادادی شعار دادند و تبلیغ کردند.

در نهایت شرکت ملی نفت ایران در پی دستور وزیر وقت نفت، مطالعات این بلوک نفتی و تصمیم گیری در خصوص استخراج نفت را به مسئولان استانی قول داد تا حداقل برنامه مشخصی برای این بلوک تعریف شود.

مطالعاتی که امروز گفته می‌شود هیچ خبری از آن نیست و با وضعیت سایر بلوک‌های نفتی و مشکلات اقتصادی استخراج و اکتشاف نفت در بلوک‌های به مراتب وسیع‌تر، نفت مغان همچنان بی‌برنامه هدر می‌رود.

شرکت‌های فرانسوی و روسی آمدند و رفتند

در سال 91 نماینده وقت مردم پارس آباد و بیله سوار درست در بازار پر تب و تاب حساسیت افکار عمومی به وجود نفت در دشت مغان اتمام مطالعات زمین شناسی در سال 92 را خبر داد و گفت: مطالعات اکتشافی نفت در پی دستور وزیر نفت اجرا می‌شود و کارشناسان با گمانه‌زنی و نمونه‌برداری در مناطق مختلف نسبت به تعیین میزان احتمالی ذخایر نفت و مقرون به صرفه بودن استخراج آن اقدام می‌کنند.

وی تصریح کرد: با توجه به مطالعات مقدماتی اکتشاف نفت مغان که دهها سال پیش هم انجام یافته، وجود ذخایر نفتی در منطقه قطعی است اما برآورد میزان دقیق آن نیاز به بررسی‌های تکمیلی دارد؛ این مطالعات چهار سال به طول انجامیده و هم اکنون یک شرکت از فرانسه و روسیه اکتشافات نفت مغان را در دست مطالعه دارند.

در سال 92 بود که مجددا نماینده وقت از حفر 4 حلقه اکتشافی نفت در این منطقه خبر داد و گفت: اکتشاف نفت اقتصاد منطقه را متحول خواهد ساخت و درآمدزایی قابل توجهی به دنبال خواهد داشت.

هرچند به نظر می‌رسید با اتمام مطالعات و آغاز احداث حلقه‌های اکتشافی به راستی مسیر جدیدی برای تحول اقتصادی دشت مغان ترسیم شده است اما امروز با گذشت 6 سال از اعلام این خبر، مسئولان از عدم مطالعه بلوک نفت مغان می‌گویند.

مطالعه بلوک نفتی عملا آغاز نشده است

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه اردبیل با بیان اینکه مطالعه بلوک نفتی ارتباطی به این شرکت ندارد، افزود: قرار بود این مطالعات به صورت مستقیم توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران انجام شود و استانداری خود به صورت مستقیم نسبت به پیگیری آن اقدام کند.

سید حجت مدنی تصریح کرد: با توجه به هزینه کلان استخراج نفت در وضعیت فعلی اگر دولت نیز خواستار استخراج باشد صرفه اقتصادی برای آن متصور نیست و بسیاری از مناطق نفتی دیگر در کشور به مراتب ظرفیت بیشتری دارند.

وی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب تنها یک پالایشگاه احداث شده است، گفت: حجم هزینه‌ها نشان می‌دهد استخراج و در ادامه احداث پالایشگاه در منطقه مغان مقرون به صرفه نیست.

در عین حال استاندار اردبیل نیز در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم گفت: مطالعات بلوک نفتی مغان انجام نشده است و استخراج نفت در این منطقه در شرایط فعلی صرفه اقتصادی ندارد.

اکبر بهنام جو با اشاره به وضعیت اقتصادی دولت گفت: هرچند بحث‌هایی برای مطالعه مطرح شده بود اما عملا انجام نشده است.

نظرات ضد و نقیض دولت و نمایندگان

این اظهارات در حالی است که در سال 92 نماینده وقت بیله سوار و پارس آباد در تاکید به اهمیت اکتشاف نفت گفته بود: اکتشاف نفت در مغان به 60 سال قبل توسط یک شرکت فرانسوی باز می‌گردد که تعداد تاقدیس های منطقه را 37 مورد عنوان کرده بود و تمامی این تاقدیس ها در داخل کشور بوده و به صورت مشترک با مرز کشور آذربایجان نیست؛ چند سال بعد شرکت روسی پس از مطالعات خود اعلام کرد با وجود برخورداری از 37 تاقدیس، تعداد قابل بهره‌برداری 17 مورد است که از روح کندی به خروسلو آغاز شده و تا «دیش داش» ادامه دارد.

حجت الاسلام حبیب برومند با بیان اینکه پیش‌بینی شده از چهار تا هفت میلیارد بشکه نفت بتوان از این منابع استخراج کرد، افزود: پس از آن وزارت نفت با شرکتی در کرواسی عقد قرارداد کرد تا مطالعات تکمیل و بهره‌برداری آغاز شود که به دلیل حصر اقتصادی اجرای آن متوقف شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر شرکت پترو پارس در حال مطالعه منطقه است و به محض اعلام نظر قطعی برنامه بهره‌برداری از منابع نفتی مغان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

این تاکیدات سال‌ها بعد از سوی نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی نیز مطرح شد و میرحمایت میرزاده سال گذشته در پی دیدار با وزیر نفت، بررسی مجدد اکتشاف نفت را خواستار شد.

وی گفت: در دیداری که با وزیر نفت داشتم موضوع اکتشاف نفت مغان که از سال‌های دور در استان مطرح است، طرح و بررسی شد که نتیجه آن بررسی مجدد اکتشاف نفت مغان توسط کارشناسان وزارت نفت بود.

وی با بیان اینکه نظر وزارت نفت با بررسی مطالعات قبلی نشان می‌دهد این منطقه قابلیت سرمایه‌گذاری ندارد، افزود: مطالعات انجام شده برای نفت مغان طبق نظر وزیر نفت برای سرمایه‌گذاری کافی نیست، اما با این حال بررسی‌های مجدد برای تحقق این مهم با حضور کارشناسان ذی‌ربط انجام می‌شود.

///

نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در نقطه مقابل کشور جمهوری آذربایجان نیز به علت نبود صرفه اقتصادی از نفت مغان برداشت نمی‌شود و در ایران نیز به همین دلیل تاکنون وزارت نفت بصورت عملیاتی نشبت به اکتشاف اقدام نمی‌کند.

ارقام مختلفی از وسعت میدان نفتی مغان و حجم پیش‌بینی شده نفت استخراجی  مطرح شده اما تا زمانی که مطالعات قطعی اعلام و از سوی مسئولان تائید نشده باید گفت هیچ عدد و رقمی قابل اتکا نیست و صرفا مطالعات اولیه که در دهه‌های قبل عملیاتی شده به اهمیت این موضع تاکید دارد و هر چند نفت مغان اندک باشد انتظار می‌رود به جای اینکه بوی تند و تیز اظهارات شعارزده به خود بگیرد، به فرجامی رسیده و بحث مطالعات آن به فرجام برسد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر